Torty w obecnych czasach są jednym z najczęściej wykonywanych ciast. Przyrządza się je zarówno bez okazji, jak i w związku z ważnymi wydarzeniami, takimi jak urodziny czy ślub. Historia tortów sięga dalej, niż można byłoby pomyśleć, bo aż czasów starożytnych. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się co nieco o historii tych pysznych słodkości.
Jak zaczęła się historia tortów?
W starożytności torty wyrabiane były z ciasta chlebowego z dodatkami dostępnymi pod ręką, czyli głównie świeżymi i suszonymi owocami, bakaliami i miodem. Podobnie jak w dzisiejszych czasach, wypieki te miały kształt koła. Dlaczego? W starożytności wierzyło się, że okrąg jest symbolem cykliczności życia oraz sił natury. Zarówno w tamtych czasach, jak i teraz torty przygotowywane były często na specjalne okazje. Dla przykładu Grecy piekli torty podczas święta czczącego Artemidę – boginię łowów i przyrody.
Torty w Polsce
Stworzenie pierwszego „prawdziwego” tortu przypisuje się Włochom. I to właśnie stamtąd trafiły one do Polski w 1518 roku za sprawą królowej Bony. To jej dwór przyrządzał to ciasto na polskich ziemiach po raz pierwszy. Sposób przyrządzania klasycznego tortu, czyli biszkoptu przekładanego różnego rodzaju kremami pochodzi więc z XVI wieku.
Najsłynniejsze torty w historii
Wśród wielu rodzajów tortów, niektóre mają ciekawą historię, dzięki której zyskały miano wykwintnych i ponadczasowych.
- Pavlova – lekka bezowa chmurka
To zdecydowanie jeden z najbardziej znanych tortów. Zamiast klasycznego biszkoptowego ciasta do jego wykonania stosuje się lekką białkową bezę. Ten delikatny, wykwintny deser przygotowano po raz pierwszy w Nowej Zelandii 1926 roku na cześć występującej w Wellington słynnej rosyjskiej baletnicy, Anny Pawłowej. Wygląd tortu miał nawiązywać do lekkości tiulowej spódnicy tancerki.
- Dobosz – węgierskie dzieło
Ten wyjątkowy deser powstał pod okiem cukiernika Jozsefa Dobosa. Zachwycił on cesarza Franciszka Józefa oraz jego żonę Elżbietę podczas kolacji w Budapeszcie. Kompozycja składa się z ośmiu biszkoptowych placków, które łączy czekoladowa, maślana masa. Wierzch tortu pokrywa warstwa słodkiego karmelu.
Więcej o tym torcie i jego historii przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów: Najpopularniejsze słodkości z różnych zakątków świata.
- Szwarcwald – wiśnie i czekolada z Niemiec
Tort szwarcwaldzki znany jest również pod nazwą „czarny las”. Wymyślił go niemiecki cukiernik Erwin Hildenbrand w XIX wieku. Wyraziste ciasto czekoladowe oraz krem z bitą śmietaną, a do tego kwaskowy akcent w postaci wiśni. Ten wypiek już od półtora wieku cieszy się niesłabnącą popularnością.
- Tort Sachera – wiedeńska delicja
Twórcą tego pysznego wypieku jest kucharz, który pracował na dworze księcia Metternicha. Wiedeńska delicja to puszyste czekoladowe ciasto z dodatkiem marmolady o smaku moreli, polane czekoladą. Jego przygotowanie, wbrew pozorom, wymaga sporego doświadczenia.
Sprawdź nasze torty urodzinowe i wybierz smak idealny dla siebie. Z pewnością znajdziesz u nas perfekcyjny wypiek na przyjęcie urodzinowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.