do kasy suma: 0,00 zł
Dostarczamy na terenie miast:
Ruda Śl., Chorzów, Katowice, Mikołów, Zabrze, Świętochłowice

O czym pamiętać organizując chrzciny?

O czym pamiętać organizując chrzciny?

Chrzest dziecka to ważna duchowa i rodzinna uroczystość, która wymaga wielu przygotowań. Należy zająć się nie tylko formalnościami, ale również zamówieniem rzeczy takich jak na przykład restauracja czy torty na chrzest. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak zaplanować tę uroczystość, aby wszystko się udało.

Termin

Datę chrztu dziecka warto dokładnie przemyśleć – teoretycznie można zrobić to przez cały rok. Jednak często zdarza się, że parafia przyjmuje własne zasady i chrzci na przykład w pierwszą niedzielę miesiąca. Warto więc w pierwszej kolejności udać się do kancelarii parafialnej i dopytać o szczegóły.

Formalności

Kiedy wiemy już, w jakim terminie chcemy ochrzcić dziecko musimy ponownie wybrać się kancelarii parafialnej. Ustalimy tam datę, dopełnimy niezbędnych formalności oraz wniesiemy opłatę – niektóre parafie ustalają dolną granicę, jednak w większości panuje zasada „co łaska”.

Podczas rozmowy należy również wskazać rodziców chrzestnych. Według prawa kościelnego mogą to być osoby, które:

  • są wierzącymi i praktykującymi katolikami,
  • otrzymały sakrament bierzmowania,
  • są stanu wolnego lub żyją w związku sakramentalnym,
  • nie są spokrewnione z dzieckiem w linii prostej,
  • są dojrzałe do tego, by podołać zadaniom rodzica chrzestnego.

Warto wybierać takie osoby, które będą mogły czynnie uczestniczyć w życiu dziecka, a nie tylko pojawiać się na ważnych uroczystościach typu urodziny czy komunia. Dobrze, by wybór padł na osoby z rodziny lub najbliższych przyjaciół, do których mamy zaufanie.

Przed rozpoczęciem chrztu trzeba dostarczyć do kancelarii następujące dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka,
  • akt ślubu kościelnego rodziców dziecka – jeśli nie są małżeństwem, ale deklarują się jako osoby wierzące, prawo kościele nie zabrania im ochrzcić dziecka,
  • zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez kościół,
  • kartki potwierdzające odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych.

Strój dla maluszka

Wybór ubioru dla dziecka to zdecydowanie jeden z najprzyjemniejszych etapów przygotowań do chrztu. Jeśli wybieramy ubranko dla niemowlaka należy pamiętać o tym, że musi dać się łatwo ubrać i zdjąć – malucha z pewnością będzie trzeba przewijać.

Dla starszych dzieci bez problemu znajdziemy w sklepach szeroką ofertę eleganckich ubiorów na chrzciny. Podstawowym kryterium powinna być przede wszystkim wygoda dziecka.

Torty na chrzest dla dziewczynki

Wypiek z okazji chrztu powinien być przede wszystkim subtelny. Najtrafniejszym wyborem będzie tort na chrzest dla dziewczynki w delikatnym, różowym kolorze. Ozdobiony na przykład kwiatami z masy cukrowej, które idealnie pasować będą do tortu na tę ważną uroczystość.

Torty na chrzest dla chłopca

Najlepiej sprawdzi się wypiek w odcieniach koloru niebieskiego. Warto dodać do niego element dekoracyjny, jak śpiący maluszek czy bucik. Dobrym rozwiązaniem będzie również napis z imieniem dziecka. Sprawi to, że tort na chrzest dla chłopca będzie spersonalizowany i podkreśli wagę przyjęcia.

 

Zorganizowanie chrzcin to z pewnością niemałe wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże w sprawnym przygotowaniu tak istotnej uroczystości.

do góry

Zamówienia przyjmujemy pod numerem telefonu: 665 066 055


Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl